Wiadomości

Marokański satelita na orbicie

W środę 21 listopada 2018 roku o godzinie 02.42 min 31sek. czasu Rabatu, Królestwo Maroka wystrzeli satelitę obserwacyjnego Ziemi MOHAMMED VI-B.

Satelita wystartuje z francusko-europejskiego kosmodromu położonego w pobliżu miejscowości Kourou w Gujanie Francuskiej. Projekt ten został zrealizowany przez konsorcjum Thales Alenia Space w ramach programu kosmicznego zainicjowanego przez Króla Maroka. Satelita zostanie umieszczony na orbicie geo-stacjonarnej przez rakietę Vega. Jest to drugi satelita programu MOHAMMED VI – A&B, który uzupełni układ satelitarny Mohammed VI. Pierwszy satelita MOHAMMED VI – A został wystrzelony przez międzynarodową spółkę astronautyczną Arianespace 7 listopada 2017 roku także na pokładzie rakiety Vega.

Pierwsi w Afryce

Maroko jest pierwszym państwem w Afryce, które posiada satelity obserwacyjne Ziemi wysokiej rozdzielczości. Oba satelity będą nadzorowane przez inżynierów i techników marokańskich z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie, uzyskanym w Maroku i w czasie szkoleń odbytych w zagranicznych firmach specjalizujących się w technologiach satelitarnych.

Skuteczne obserwacje

Oba uzupełniające się satelity MOHAMMED VI – A&B umożliwią efektywną obserwację. Satelita MOHAMMED VI – B będzie wykorzystany również do prowadzenia prac kartograficznych i zagospodarowania terenów, umożliwiając jednocześnie skuteczne kontrolowanie obszarów rolnych oraz śledzenie zmian zachodzących w środowisku naturalnym, takich jak pustynnienie ziemi. Obserwacje satelity posłużą również w badaniach związanych z przewidywaniem zagrożeń naturalnych i zarządzaniem w sytuacjach kryzysowych spowodowanych przez katastrofy naturalne.

(AKM)
foto: Pixabay