Wiadomości

Królewskie otwarcie linii Tanger – Casablanka

Prezydent Francji Emmanuel Macron oraz Jego Królewska Mość Mohammed VI wzięli udział w uroczystej ceremonii otwarcia linii kolei wielkich prędkości łączącej Tanger z Casablanką.

Najszybsza linia kolejowa w Afryce stanowi również symbol głębokiego partnerstwa łączącego Paryż i Rabat. Uroczystość inauguracyjna odbyła się 15 listopada 2018 roku w odrestaurowanym dworcu kolejowym w Tangerze. Jest on jednym z największych portów obsługujących transport morski między Europą a Afryką. Po ceremonii inauguracyjnej, zaproszeni goście udali się do Rabatu, stolicy administracyjnej kraju . Według marokańskiej agencji prasowej MAP, udział prezydenta Francji w tym wydarzeniu potwierdza doskonały stan dwustronnych stosunków łączących oba kraje, opartych na głębokim i mocnym partnerstwie.

320 km na godzinę

Bilety kolejowe zostały wręczone szefom obu państw. Na pierwszym odcinku trasy długości 180 kilometrów, pociąg osiąga prędkość 320 km na godzinę. Na pozostałej części trasy do nowego dworca kolejowego w Rabacie-Agdal, zwalnia do 160 km/godz.

Linia szybkiej kolei Tanger – Casablanka długości 350 km jest wizytówką nowoczesnego Maroka. Połączy dwa najbardziej dynamicznie rozwijające się regiony kraju w 2 godziny i 10 minut. Obecnie podróż trwa 4 godziny i 45 minut.

(AKM)
foto: Christophe Archambault / AFP