Rok 2020 upływa pod znakiem umocnienia dynamiki uznania przez kraje afrykańskie marokańskiej tożsamości Sahary Zachodniej, przy coraz większym wsparciu społeczności międzynarodowej.
Sahara Zachodnia to dziś jedyne miejsce na świecie, które prawo międzynarodowe definiuje jako terytorium o statusie nieuregulowanym.
Wiele krajów, w geście okazania swojego wsparcia zdecydowało się na otwarcie konsulatów generalnych w Dakhli i Laâyoune – stolicy Sahary Zachodniej.
Ostatnim krajem, który okazał swoje poparcie, są Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), które 4.11 2020 r. otworzyły konsulat generalny w Laâyoune.
Jest to obecnie dziewiąte przedstawicielstwo dyplomatyczne zainaugurowane w stolicy Sahary Zachodniej. Łącznie, w okresie krótszym niż rok, ustanowiono szesnaście przedstawicielstw zagranicznych w największych miastach Sahary.
„To nie jest błahy akt, to jest działanie, które ma znaczenie polityczne, prawne i dyplomatyczne”. – podsumował AFP Nasser Bourita, szef marokańskiej dyplomacji. W ten sposób ZEA poszły w ślady Związku Komorów, Gabonu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, Burundi, Wybrzeża Kości Słoniowej, Eswatiniego i Zambii.
23 października Republika Gwinei Bissau otworzyła konsulat generalny w Dakhli. Ceremonii inauguracyjnej konsulatu współprzewodniczył Minister Spraw Zagranicznych, Współpracy Afrykańskiej i Marokańczyków za granicą, Nasser Bourita.
Jest to również szóste przedstawicielstwo konsularne zainaugurowane w Dakhli w 2020 r., zaraz po otwarciu konsulatu generalnego Gambii (7 stycznia), Gwinei (17 stycznia), Republiki Dżibuti (28 lutego), Republiki Liberii (12 marca) oraz Burkina Faso.
Przyjęcie 30 października br. ostatniej rezolucji 2548 przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, spotkało się z przychylnym nastawieniem między innymi ze strony Francji, która wyraziła zadowolenie z przyjęcia dokumentu, zawierającego między innymi odnowienie mandatu Misji Narodów Zjednoczonych w sprawie referendum w Saharze Zachodniej (MINURSO) na kolejny rok.
Francja wyraziła zadowolenie z wysiłków Stanów Zjednoczonych na rzecz konieczności pełnej współpracy stron z MINURSO, w szczególności z jego specjalnym przedstawicielem, podsumował Nicolas Riviere, ambasador Francji przy ONZ.
Francja uważa, że plan autonomii Maroka z 2007 r. stanowi poważną i wiarygodną podstawę do dyskusji z perspektywą wznowienia dialogu. Ponadto kraj jest również zaniepokojony obecnym impasem w strefie buforowej Al-Karkarat. Może on bowiem doprowadzić do napięć, które przyczynią się do osłabienia procesu politycznego.
Przy okazji odnowienia mandatu MINURSO, Stany Zjednoczone wyraziły uznanie dla Rady Bezpieczeństwa za potwierdzenie poparcia dla misji pokojowej. Stany Zjednoczone uważają, że plan autonomii Maroka jest poważny, wiarygodny i realistyczny oraz prezentuje potencjalne podejście, które pozwoli zaspokoić aspiracje społeczeństwa Sahary Zachodniej do prowadzenia własnych spraw w sposób pokojowy i godny.
foto: Pexels