Wiadomości

Święto narodowe Maroka – Święto Tronu

Król Mohammed VI
Król Maroka Muhammad VI

30 lipca obchodzony jest w Maroku jako dzień tronu, najważniejsze święto Maroka, które jest symbolem narodowej jedności.

W tym dniu w 1999 roku miało miejsce uroczyste koronowanie króla Maroka Muhammada VI, którego pełne imię brzmi Muhammad as-Sadis ibn al-Hasan. Muhammad VI pochodzi z dynastii Alawitów jako 23 król, znajdujących się u władzy od 1631 roku. Król Maroka to doktor prawa (Rabat), studiował na prestiżowym uniwersytecie Université de Nice Sophia-Antipolis we Francji. Włada wieloma językami, w tym doskonale mówi po francusku, angielsku i hiszpańsku. Król Muhammad VI, dzięki spuściźnie dynastycznej szanuje tradycję, jednocześnie dzięki studiom w Europie odpowiada na wyzwania współczesnego świata. Potrafi zarządzać krajem, rozwijając gospodarkę i wiele innych dziedzin jak naukę, kulturę, edukację, życie społeczne.

Święto obchodzone jest bardzo uroczyście, z wielkim rozmachem. W całym kraju w tym dniu organizuje się uroczyste parady wojskowe, wszędzie rozlega się świąteczna muzyka, król występuję z orędziem do narodu. Wszystkim tym uroczystościom towarzyszy portret króla i niezwykła oddanie Marokańczyków okazywane królowi.

(red)