Wiadomości

Pożary: Maroko przeznacza 22 miliony dolarów na środki zapobiegawcze i kontrolne

Kilka regionów Maroka jest narażonych na pożary w okresach rosnących temperatur, zwłaszcza północne prowincje.

Maroko zwiększa wysiłki na rzecz zwalczania pożarów, a Narodowa Agencja ds. Wody i Lasów (ANEF) przeznaczy w tym roku budżet w wysokości 200 mln DH (około 22 mln USD) na zapobieganie pożarom lasów i ich kontrolę.

ANEF podzielił budżet na kilka środków zapobiegawczych i operacyjnych, w tym rozwój punktów poboru wody, budowę i renowację leśnych dróg, budowę i utrzymanie posterunków strażniczych, rozmieszczenie przeciwpożarowych punktów obserwacyjnych oraz zakup pojazdów szybkiego reagowania.

We współpracy z różnymi partnerami ANEF opracował nowy Master Plan dla zintegrowanej grupy zarządzania pożarami lasów na lata 2023-2033, który dotyczy on sześciu priorytetowych obszarów.

ANEF wdraża nowe technologie, opracowuje system oparty na sztucznej inteligencji, aby mapować ryzyko pożarów lasów i wprowadzać mechanizmy wczesnego reagowania.

System zapewnia codzienną prognozę pożarów lasów dla regionu pilotażowego Tanger-Tetouan-Al Hoceima i jest pierwszym tego rodzaju w całym basenie Morza Śródziemnego. Korzystając z tej technologii, ANEF byłby w stanie stworzyć codzienną mapę ocen ryzyka wybuchu pożaru z dużą dokładnością. Dane byłyby następnie przesyłane do wstępnie rozmieszczonych zespołów strażackich.

W ciągu ostatnich kilku lat w Maroku ryzyko pożarów lasów wzrosło wykładniczo.