Wiadomości

Maroko: Mohammed VI podjął decyzję w sprawie szczepień przeciwko Covid-19

W poniedziałek 9 listopada Mohammed VI, król Maroka przewodniczył sesji roboczej poświęconej strategii szczepień przeciwko Covid-19, która miała miejsce w Pałacu Królewskim w Rabacie. Spotkanie było częścią trwającego nadzoru Jego Wysokości nad rozwojem pandemii i środkami podjętymi w celu ograniczenia jej rozprzestrzeniania oraz ochrony życia i zdrowia obywateli.

Podczas tego spotkania, w oparciu o opinię wyrażoną przez krajowy komitet naukowy podkreślającą, że kampania szczepień jest rzeczywistym rozwiązaniem na rzecz zakończenie ostrej fazy pandemii, Mohammed VI przekazał swoje Wysokie Wytyczne, dotyczące rozpoczęcia w nadchodzących tygodniach masowej akcji szczepień przeciwko Covid-19.

Ta bezprecedensowa i ogólnokrajowa operacja ma na celu dostarczenie społeczeństwu szczepionki, jako właściwego środka uodparniającego na wirusa i kontroli jego rozprzestrzeniania się.
Na podstawie zarówno zakończonych jak i będących w toku badań klinicznych wykazano bezpieczeństwo, skuteczność i immunogenność szczepionki.

Dlatego, zgodnie z systemem szczepień dwustrzykawkowych, działanie to powinno być skierowane do obywateli powyżej 18 roku życia. W pierwszej kolejności ze szczepień skorzysta personel znajdujący się na pierwszej linii frontu tj.: pracownicy służby zdrowia, władze publiczne, siły bezpieczeństwa i pracownicy oświatowi. Pierwszeństwo zostanie przyznane również osobom starszym i tym narażonym na bezpośredni kontakt z wirusem.

Dzięki osobistemu zaangażowaniu Suwerena i jego inicjatywie, Królestwu udało się zająć zaawansowaną pozycję w pozyskaniu szczepionki, co doprowadziło do pomyślnego udziału Maroka kraju w badaniach klinicznych.

Skutkiem tego Jego Królewska Mość wydał instrukcje kompetentnym organom, aby zapewnić odpowiednie przygotowanie i sprawne przeprowadzenie działań krajowych na dużą skalę na poziomie zdrowotnym, logistycznym i technicznym.

Szczególny nacisk położono na dostępność szczepionki w wystarczającej ilości w ramach działań społecznych i wspierających, a także na odpowiedniej logistykę transportu medycznego, przechowywania i podawania szczepionki w całym kraju oraz na ustanowienie skutecznego systemu wstępnej rejestracji beneficjentów.

W tym celu wezwano do mobilizacji wszystkie służby i departamenty. W szczególności pracowników służby zdrowia, administracji terytorialnej i sił bezpieczeństwa. Jego Królewska Mość, Mohammed VI wezwał ponadto do niezbędnego wsparcia ze strony Królewskich Sił Zbrojnych zgodnie z misjami powierzonymi im w ramach walki z Covid-19.

W niniejszej sesji roboczej udział wzięli: szef rządu Saad Dine El Otmani, doradca Jego Wysokości Fouad Ali El Himma, minister spraw wewnętrznych Abdelouafi Laftit, minister spraw zagranicznych, współpracy afrykańskiej i Marokańczyków za granicą Nasser Bourita, minister zdrowia Khalid Ait Taleb ,Generał porucznik Abdelfattah El Ouarak, generalny inspektor FAR, generał porucznik Mohamed Haramou, dowódca Królewskiej Żandarmerii, generał brygady Mohammed Abbar, inspektor Wojskowej Służby Zdrowia FAR i dyrektor generalny policji krajowej, Dyrektor generalny Krajowego Nadzoru Terytorialnego Abdellatif Hammouchi.

foto: Pexels