Wiadomości

W Maroku odsłonięto mural poświęcony asowi polskiego wywiadu z II wojny światowej

Mural z wizerunkiem majora Mieczysława Słowikowskiego, oficera polskiego wywiadu, Fot. FADEL SENNA / AFP / AFP

W Maroku odsłonięto w poniedziałek ogromny mural z wizerunkiem majora Mieczysława Słowikowskiego, oficera polskiego wywiadu, dzięki któremu możliwe było lądowanie wojsk alianckich w Afryce Północnej w 1942 r. Mural powstał z inspiracji ambasady RP w Rabacie.

35-metrowy mural namalowano na budynku w centrum Kenitry, miasta położonego ok. 40 km od Rabatu. Mural poświęcony jest operacji „Torch” (Pochodnia) — lądowaniu amerykańskich i brytyjskich wojsk w Maroku i Algierii 8 listopada 1942 r. oraz polskiemu asowi wywiadu, majorowi Słowikowskiemu ps. „Rygor”, który doprowadził do sukcesu tej operacji.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Kenitrze odsłonięcia muralu dokonali wspólnie ambasador RP w Maroku Krzysztof Karwowski, z którego inspiracji powstał mural, ambasador USA w Maroku Puneet Talwar, ambasador Wielkiej Brytanii w Maroku Simon Martin, a także przedstawiciele władz marokańskich: wysoki komisarz ds. kombatantów i byłych członków armii wyzwolenia Mustapha El Ktiri, a także gubernator prowincji Kenitra Fouad M’Hamdi. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele attachatów wojskowych wszystkich tych krajów.

Major Mieczysław Słowikowski w 1941 r. stworzył i do 1944 r. kierował ekspozyturą polskiego wywiadu w Afryce Północnej. Wśród współpracowników miał m.in. Maksymiliana Ciężkiego, który przed wojną brał udział w rozpracowywaniu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

źródło: onet.pl