W ciągu ostatnich dziesięciu lat Maroko stało się najlepiej połączonym Afrykańskim krajem, w zakresie transportu morskiego – czytamy w raporcie ONZ.
Maroko umocniło swoją pozycję ze względu na strategiczne położenie Cieśniny Gibraltarskiej, łączące Afrykę z Europą, zgodnie z najnowszym raportem konferencji ONZ ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), Indeks Łączności Morskiej 2017.
W 2017 roku Maroko poprawiło swój wynik osiągając stopień 67 ze 100 możliwych, w 2007 wynosił on poniżej 10. Tuż za plasuje się Egipt (54,6) oraz Afryka Południowa (37,4).
W raporcie odnotowano „gwałtowny wzrost” notowań marokańskiego portu Tanger Med, który przyciąga głębinowe statki kontenerowe na zbocza Cieśniny Gibraltarskiej.
Indeks Łączności Morskiej 2017 stwierdza, że ”największe statki kontenerowe o maksymalnej pojemności 18 506 dwudziestu stóp ekwiwalentnych (TEU) świadczą usługi pomiędzy Europą i Azją Wschodnią, a także w portach południowej i południowo-wschodniej Azji oraz krajach Afryki Północnej, zwłaszcza w Maroku.
UNCTAD wezwał do zwiększenia globalnej łączności morskiej, ponieważ niektóre kraje rozwijające się, małe wyspy i słabsze gospodarki nie mogą dotrzeć na rynki światowe ze względu na kosztowne połączenia transportowe.
Transport morski jest podstawą handlu międzynarodowego. Według raportu przeprowadzonego przez UNCTAD w 2008 r. około 80 procent towarów wymienianych na świecie zostało przetransportowanych drogą morską.
Jednakże 80 procent tych krajów nie ma bezpośredniego połączenia, włączając w to duże państwa handlowe, które leżą na tym samym oceanie, takie jak Nigeria i Brazylia.
Ponadto, oświadczenie wydane przez UNCTAD podkreśla, że ”w wielu państwach transport usług krajowych (transport towarów) jest chroniony przed konkurencją zagraniczną. Takie ograniczenia rynkowe mogą prowadzić do niepotrzebnej niewydajności i utraty łączności morskiej „.
Organizacja stwierdza, że „krajowe, regionalne i międzykontynentalne usługi żeglugi liniowej powinny być ze sobą połączone w możliwie najszerszym zakresie” , aby ograniczyć wyzwania wynikające ze słabej łączności pomiędzy nimi.
źródło: Morocco World News
foto: Tanger Med / Wikimedia